jak rozeznać?

Człowiek Jezusowy (tzn. chrześcijanin), to człowiek wezwany do podjęcia jedynej i niepowtarzalnej misji. Nie ma człowieka bez powołania! Jak je rozpoznać? Potrzeba czasu. To nie jest tak, że wstaniesz rano i powiesz: to dziś, to ten dzień, kiedy odkryję swoją życiową misję! Wezmę się w garść i podejmę decyzję. To tak nie działa.

 

Abyś dokonał dojrzałego, właściwego, ważnego wyboru potrzeba czasu. Mamy takie przysłowie „co nagle, to po diable”. Święta Ludwika de Marillac dodaje:

To czego Bóg chce, spełnia się we właściwym czasie.

Stąd też, w tradycji chrześcijańskiej mówimy o czymś takim jak rozeznawanie. Rozeznajesz w procesie. Wielkie decyzje wymagają wielkiego rozeznania. A do takiej decyzji należy niewątpliwie odpowiedź na Boże wołanie.

Zauważ, że jest to odpowiedź na wezwanie Boga. Twoje powołanie i życiowa misja to Boża inicjatywa. Czy to jest małżeństwo, czy kapłaństwo, czy życie konsekrowane. Powołującym jest Bóg. Niby jasne, a jednak nie do końca.

book

Już Św. Hieronim, który żył na przełomie IV i V w. wyliczył cztery typy osób powołanych. Zwrócił uwagę, że jest bardzo, ale to bardzo wielu ludzi, którzy nie odpowiadają na Boże wezwanie, a jedynie idą za tym, co podsuwają im inni, albo co gorsza, uciekając przed odpowiedzialnością wybierają błędnie iluzje swojego widzimisię na życie.

Pan bóg chce, żebyś był święty!

 

Bóg chce, żebyś przemieniał ten świat Jego Słowem. Jezus pragnie, aby Twoje życie stało się Jego Ewangelią, przez którą dzisiaj będzie uwalniał, uzdrawiał, pokrzepiał i przygarniał.

Dlatego, aby rozeznać powołanie, potrzebujesz Jezusa. Pogłębiaj swoją więź z Jezusem. Czytaj Jego Słowo. Szukaj wyciszenia, skupienia i adoracji. Współpracuj z Łaską. Zaprzyjaźnij się z Duchem Świętym. Zapraszaj każdego dnia Maryję – Matkę Powołanych do swojej pracy i odpoczynku.

Szukaj Boga. Ufam, że propozycje, które mamy dla Ciebie, pomogą Ci w procesie rozeznawania, przed którym staje każdy dojrzały i uczciwy uczeń Jezusa, chrześcijanin.

NIE BÓJ SIĘ, ODWAGI!

Polecane lektury

"Jak szukać i odnajdywać wolę Bożą?”

Józef Augustyn SJ, Kraków 2012

"sENS ŻYCIA. POWOŁANIE I WYBÓR"

Krzysztof Wons SDS, Kraków 2010

"Życie ofiarowane. Poradnik dla mężczyzn rozeznających powołanie zakonne"

Andrew Hofer OP, Benedict Croell OP, Poznań 2022